سيد امير حسيني در گفت و گوي تفصيلي با تابناك: مسئولين داخلي بي منطق فشار وارد مي كنند

تاريخ انتشار: ۲۳:۱۳ - ۳۰ شهريور ۱۳۸۷

فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي ايران از عضويت در فدراسيون بين‌المللي ورزش‌هاي زورخانه‌اي اعلام انصراف كرد.

اين خبري بود كه چندين ساعت پيش، فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي ايران با تاييد سازمان تربيت بدني در نمابري به رسانه هاي گروهي اطلاع داد. اين اتفاق غيرمترقبه و عجيب در شرايطي به وقوع پيوست كه فدراسيون بين المللي ورزشهاي زروخانه‌اي تدارك برگزاري نخستين دوره مسابقات جهاني ورزشهاي زورخانه اي را ديده است.

به گزارش خبرنگار ورزشي تابناك، در نمايه فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي ايران به پنج دليل براي عدم كسب نتايج اشاره شده كه برخي از آنها اتهام‌برانگيز محسوب مي‌شود.

در اين خصوص با محسن مهرعليزاده رئيس فدراسيون بين‌المللي ورزشهاي زروخانه اي تماس حاصل كرديم كه وي پاسخگويي در اين زمينه را برعهده سيد امير اميرحسيني دبيركل اين فدراسيون بين المللي گذاشت. اميرحسيني نيز به اختصار شرايط شكل‌گيري و چالش‌هاي پيش روي اين تشكيلات را با صراحت بيان كرد تا پرونده‌ ورزش هاي زروخانه مورد بازخوانه‌اي قرار گيرد.
 
فراملي شدن ورزش باستاني با نظر مقام معظم رهبري بود
دبيركل فدراسيون بين المللي ورزشهاي زورخانه‌اي گفته هاي خود را با توضيح نحوه تشكيل اين نهاد بين المللي آغاز كرد و در اين خصوص گفت: 8 سل قبل مقام معظم رهبري امر فرمودند، در جهت فراملي كردن ورزش باستاني گام برداشته شود كه همزمان با دوره مديريت مهندس هاشمي‌طبا در سازمان تربيت‌بدني بود.
 
حسب‌الامر فرمايشات مقام معظم رهبري، از طرف رئيس وقت سازمان ورزش به بنده كه معاون فرهنگي و آموزشي اين سازمان بودم، ابلاغ شد تا كميته فراملي كردن اين ورزش را ايجاد كنيم. پس از روي كارآمدن مهندس مهرعليزاده، ضمن حمايت ايشان، كميته فراملي كردن باستاني با تغييراتي در تركيبش، فعاليت‌هايش را ادامه داد تا پس از سه سال فعاليت مستمر با اهتمام سازمان تربيت‌بدني و حمايت كميته ملي المپيك، فدراسيون بين‌المللي ورزش‌هاي زورخانه‌اي با حضور 22 كشور تشكيل شود.
 
توسعه تماس ها در 46 كشور جهان
اميرحسيني در خصوص نحوه توسعه فعاليت‌هاي فدراسيون بين المللي ورزش‌هاي زورخانه‌اي اظهار داشت: اين فدراسيون با فعاليت در حوزه تمدني مشترك ايران، تاجيكستان، عراق، هندوستان، افغانستان و پاكستان، كار علمي‌اش را آغاز كرد و فعاليت‌هايش را نيز عملاً با احداث زورخانه فردوسي تاجيكستان و مجموعه فردوسي افغانستان و همچنين با طراحي مسابقات بين‌المللي از نقطه شروع گذراند.
 
در همين چارچوب اولين دوره مسابقات آسيايي ورزش‌هاي زورخانه‌اي  به ميزباني ايران برگزار شد و دومين دوره اين مسابقات نيز، ماه گذشته در نپال با حضور 20 كشور و همچنين اولين دوره مسابقات اروپايي سال گذشته با حضور نمايندگان حدود 10كشور اروپايي انجام شد.
 
همچنين اولين جشنواره ورزش زورخانه‌اي شهرهاي جهان را با شركت بيش از700 ورزشكار از 28 كشور جهان در مشهد مقدس برگزار و در كنار اين، چندين تورنمنت بين‌المللي نيز برگزار شد.
 
از اثربخشي تعاملات تا پرداخت يك ميليون دلاري
اميرحسيني در بخش ديگري از گفته‌هايش به روند طي شده براي برگزاري مسابقات جهاني ورزشهاي زورخانه‌اي اشاره كرد و در اين ارتباط اظهار داشت: در زمينه توسعه روابط بين‌الملل و در راستاي گسترش بيش از پيش اين رشته نيز گام هاي موثري برداشته‌ايم و هم اكنون تماس‌هاي فدراسيون بين المللي ورزش‌هاي زورخانه‌اي در46 كشور جهان توسعه پيدا كرده است. در اين راستا و با توجه به تماس‌هايي كه داشتيم، فدراسيون ورزش‌هاي زورخانه‌اي كره جنوبي نيز تاسيس شد و مقرر شد با همكاري فدراسيون بين‌المللي ورزشهاي همگاني، اولين دوره مسابقات جهاني زورخانه‌اي در شهر پوسان برگزار شود.

وي ادامه داد: اين مسابقات تحت نظر كميته بين‌المللي المپيك (IOC)  و سازمان علمي فرهنگي يونسكو برگزار مي‌شود كه فرصت مناسبي است براي معرفي ورزش باستاني چرا كه پيش‌بيني‌ها حكايت از حضور بيش از صد كشور در اين رويداد دارد.
 
در اين چهارچوب با رايزني هايي كه انجام داديم، كره اي تقبل هزينه اقامت، اسكان و تغذيه سي كشور را پذيرفتند. اين در حالي است كه فدراسيون روسيه براي گنجاندن سامبو(ورزش سنتي روس‌ها) در اين بازيها يك ميليون دلار پرداخت كرده بود كه همين مسئله ميزان اثربخشي تعاملات فدراسيون بين‌المللي ورزشهاي زورخانه‌اي را مشخص مي‌كند.
 
مسئولين داخلي، بي‌منطق فشار وارد مي كنند
اميرحسيني در ادامه به نوع فعاليت و خواسته‌هاي فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي ايران اشاره كرد و گفت: فدراسيون ايران درخواست‌هاي نامعقولي از فدراسيون بين‌المللي داشته كه عملاً باعث شده توانمندي همراهي با تشكيلات بين‌المللي را نداشته باشد.
 
به عنوان نمونه خواستار تغيير هيات اجرايي فدراسيون بين‌المللي ورزشهاي زورخانه‌اي شدند كه اين بحث مي‌بايست در چهارچوب هاي بين الملي اش پيگيري شود ولي با اين حال مسئولين داخلي بي منطق فشار وارد كردند و براي افزايش اين فشارها، مانع حضور جوانان ايران كه يك سال براي حضور در مسابقات جهاني تلاش كرده اند، در اين آوردگاه شده اند.
 
البته انتظار مي‌رود سازمان تربيت‌بدني از ورزشي كه خواستگاه آن كشور عزيز ايران است و فدراسيون بين المللي آن با حمايت كشورمان تاسيس شده و در ايران نيز مستقر است، همچون ادوار پيشين حمايت كند اما متاسفانه تحريم اين فدراسيون علي رغم تاكيدات مقام معظم رهبري و حمايت رياست محترم جمهوري اسلامي ايران، تعجب برانگيز است.
 
وي تاكيد كرد: اين تصميم و خواسته مي‌بايست در نشست هيات اجرايي فدراسيون بين‌المللي ورزشهاي زورخانه‌اي كه اوايل مهرماه در حاشيه مسابقات جهاني كره‌جنوبي برگزار مي‌شود، مورد بررسي و تاييد قرار گيرد اما پيش از آن انتظار مي‌رود، سازمان تربيت بدني و كميته ملي المپيك پا پيش بگذارند و از تضعيف موقعيت اين رشته ورزشي جلوگيري كنند و به نوعي جلوي تندروي‌ها را بگيرند.
 
آقاي علي‌آبادي 24 روز ديرتر تقاضايشان را ارائه كردند
اميرحسيني در بخش ديگري از گفته‌هايش، از علاقمندي محمد علي‌آبادي براي رياست فدراسيون بين‌المللي ورزشهاي زورخانه‌اي پرده برداشت و در اين مورد اظهار داشت: آقاي علي‌آبادي ابراز تمايل كردند و چندي پيش براي رياست اين فدراسيون بين المللي تقاضايشان را ارائه كرده بودند تا به عنوان كانديدا با ساير رقبا در مجمع عمومي رقابت كنند اما متاسفانه اين درخواست 24 روز ديرتر از زمان تعيين شده، به دفتر فدراسيون بين المللي رسيد كه بر اساس قوانين نمي‌توانستيم ايشان را به عنوان كانديداي پست رياست ثبت‌نام كنيم اما ما همچنان تلاشمان را مي كنيم تا ايشان بتوانند به عنوان كانديداي رياست حضور داشته باشند و در هيات اجرايي نيز اين مسئله مطرح شد و از حقوق اعضا در تشكيلات بين‌المللي ورزش‌هاي زورخانه اي دفاع شد.

همچنين براي نايب‌رئيسي آسيا، آقاي صفارزاده رئيس فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي ايران را  مطرح كرديم ولي توقعشان بيشتر بود و مي گفتند براي من كم است كه البته من نمي دانم "براي من كم است" يعني چه؟! مگر قصد ما خدمت نيست و ما براي توسعه و گسترش اين ورزش در اين جايگاه‌ها قرار نگرفته‌ايم؟

با گفته هاي اميرحسيني مشخص شد، رئيس فعلي سازمان تربيت‌بدني نتوانسته به عنوان رقيب رئيس پيشين اين دستگاه در انتخابات آتي فدراسيون بين‌المللي حضور يابد و در حال حاضر تنها مهرعليزاده كانديداي رياست اين فدراسيون بين‌المللي است وشايد اين مسئله به مذاق برخي‌ها خوش نيايد.
 
برابر فشارها مقاومت كردم، از آكادمي ملي المپيك رفتم
رئيس سابق آكادمي ملي المپيك، تغييرش از اين مسئوليت را با مسائل بوجود آمده مرتبط دانست و تاكيد كرد: در آن زمان فشار فراواني به بنده وارد مي‌شد تا درصدد تغيير مهرعليزاده از رياست فدراسيون بين‌المللي ورزشهاي زورخانه‌اي برآيم كه بنده نيز اين تغييرات را غيراصولي، غيرمنطقي و خلاف مصلحت اين رشته نوپا و همچنين برخلاف قوانين تلقي كردم و پاسخي به اين درخواست‌ها ندادم و تصور مي كنم رفتنم از آكادمي ملي المپيك، هزينه‌اي بود كه براي مقاومت در برابر اين فشارها پرداختم.

اميرحسيني در ادامه افزود: البته به جز اين بنده به عنوان دبيركل نمي توانسم مجمع فوق العاده با هدف بركناري رئيس فدراسيون بين‌المللي برگزار كنم كه اينم مسئله مدنظر آقايان نبود. علاوه بر اين تجارب بين‌المللي نشان داده، اشخاص در كرسي‌هاي بين‌المللي براي اثرگذاري بيشتر مي‌بايست حضور مستمري داشته باشند و تجاربشان حفظ شود. آقاي هاولانژ بيش از بيست سال رئيس فدراسيون بين المللي فوتبال بود و اين در ميان اكثر چهره‌هاي بين‌المللي ورزش صادق است.
 
آقاي هاشمي طبا كه رئيس كميته ملي المپيك و عضو كميته بين‌المللي المپيك (IOC) بود ولي با وجود آنكه چندين سال است اين مسئوليت‌ها را در اختيار ندارد اما از ايشان براي حضور در برنامه‌هاي بزرگ ورزشي همچون المپيك، توسط اين تشكل‌هاي بين‌المللي دعوت مي‌شود كه همين مسئله نيز ثابت مي كند چقدر استمرار فعاليت اين قبيل چهره‌ها ارزشمند است.
 
با ادبيات مبتني بر زور به جايي نمي‌رسند
وي در پاسخ به گفته‌هاي رئيس فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي ايران كه عنوان داشته بود "اميدوارم شرايط اصلاح شود زيرا در غير اينصورت ناچاريم در پي سازکار ديگري براي بين المللي کردن اين ورزش باشيم." و همچنين در مورد اين ادعاي صفارزاده كه اظهار كرده بود" فدراسيون بين المللي ورزشهاي زورخانه اي را صرفا سازماني غير دولتي (NGO)است و مهرعليزاده، اميرحسيني و خانم روحي اين ورزش ملي را به نوعي مصادره کرده اند و اين تشکيلات پاسخگوي ما نيست." تاكيد كرد: اين ادبيات، ادبيات درستي نيست و اين ادبيات مبتني بر زور است كه با تكيه بر آن به جايي نمي‌رسند. اي تاسف دارد كه برخي‌ها هنوز مفهوم فدراسيون بين‌المللي را نمي دانند.

 
اميرحسيني يادآوري كرد: فدراسيون بين‌المللي ورزشهاي زورخانه‌اي، نهادي غيردولتي، غيرانتفاعي و به عنوان موسسه فرهنگي ورزشي است كه متولي ورزش زورخانه‌اي در جهان محسوب مي‌شود. اين فدراسيون در لوزان سوئيس همچون ساير فدراسيون‌هاي ورزشي همچون FIFA ثبت شده و دفترش در ايران است كه در ثبت شكرت‌ها نيز به ثبت رسيده است. من نمي دانم منظور ايشان چه بوده است، والا مگر فدراسيون بين‌المللي ملك است كه مصادره شود(؟!) و اين يك نهاد حقوقي است كه عده اي كثيري از شخصيت ها و نمايندگان 22 كشور در تاسيس آن سهيم بوده‌اند.
 
صفارزاده مرجع سياست‌هاي كلان نظام نيست
دبيركل فدراسيون بين المللي ورزش‌هاي زورخانه‌اي درباره اظهارات مكتوب فدراسيون ايران كه بسياري از سياست‌ها و اقدامات فدراسيون بين‌المللي، منطبق و هماهنگ با سياست‌هاي كلان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و سازمان تربيت‌بدني كشور نيست، اظهار داشت: ايشان (صفارزاده) مرجعي نيست كه راجع به سياست هاي كلان نظام صحبت كند؛ ما گزارشاتمان را به مقام معظم رهبري و رياست‌ محترم جمهوري اسلامي ايران و مقامات عاليرتبه ورزش تقديم كرده‌ايم كه ايشان خوشحال شدند و براي ما دعا كردند كه اين سرمايه معنوي بزرگي براي ما است و قطعاً صحبت‌هاي آقاي صفارزاده كه خلاف واقع است، پيگيري حقوقي دارد.
 
با اين حال، اين فدراسيون بين‌المللي از همه درخواست‌ها و پيشنهادات اصولي و سازنده استقبال كرده و از پس نيز به اين رويه ادامه خواهد داد و فدراسيون مي نبايد ناكارآمدي و برخي ضعف‌هايش را كه به علت بي‌اطلاعي است، گردن اين و آن بيندازد.
 
مادر ورزش ايروبيك را بسته نشان ندهيم
وي در خصوص گفته‌هاي صفارزاده درباره آموزش کشتي پهلواني به دختران در ساير كشورها گفت: اين حرف كاملاً بي‌ربط است. طبق قوانين بين‌المللي ورزشي، فدراسيون‌هاي بين المللي در صورتي كه قصد توسعه داشته باشند، مي‌بايست اصول نهضت المپيك را رعايت كنند كه عدم تبعيض (Non-Discrimination) اعم از نژادي، جنسي و مذهبي و مبارزه با دوپينگ و آنتي دوپينگ از جمله آنها است كه  بايد تمام فدراسيون‌هاي عضو  كميته بين‌المللي المپيك (IOC)، آن را رعايت كنند و اگر بخواهيم جلوي كشوري را بگيريم كه فقط مردانش بتوانند در زورخانه هايشان حضور داشته باشند برخلاف اين اصل است. علاوه بر اين، اگر كشوري قصد توسعه در اين بخشي كه آقايان مي‌گويند را داشته باشد - در صورتي كه مباني را رعايت كنند، مشكلي وجود ندارد.
 
منتهاي مراتب براي رعايت ضوابط مذهبي در اساسناه آورده ايم كه يكي از بانوان به عنوان نماينده باشند كه مقرر شده از ايران باشد تا در صورتي كه بانوان نيز علاقمند بودند در اين رشته فعاليت داشته باشند با رعابت شئون اسلامي و پيش‌بيني تدابير لازم همچون پوشش مناسب، اين مسئله محقق شود؛ كما اينكه در حال حاضر در تكواندو يا كاراته و يا بسياري از رشته‌هاي ورزشي ديگر نيز بانوان ايراني با حجاب اسلامي فعاليت مي كنند و حتي در مسابقات قاره اي و جهاني حضور يافته و صاحب مدال مي‌شوند.
 
مگر ورزشهاي زورخانه اي چه محدوديتي براي توسعه در اين بخش دارد و چه تفاوتي با كاراته و تكواندو و جودو دارد؟ با توجه به آنكه ورزش زورخانه‌‌اي با توجه به ساختار حركتي به نوعي مادر ورزش ايروبيك محسوب مي‌شود، بسياري از كشورهاي جهان علاقمندند با توجه به رغبت جوانانشان به اين رشته، آن را در مدارش به دختران و پسرانشان آموز دهند. حال آيا منطقي كه ما جلوي توسعه خود به خود اين رشته كه منافاتي با ارزش‌هاي آن ندارد را بگيريم؟ البته ما هنوز برنامه اي بدين منظور طراحي نكرده‌ايم و نمي دانم اين مسائل با چه هدفي بيان شده ولي تصور نمي كنم منعي وجود داشته باشد كه مثلاً يك دختر فرانسوي يا يك دختر بودايي باستاني كار كند.
 
فراموش نكنيم يك سر اين ورزش مقدس به مذهب ما پيوند خورده و به همين دليل نبايد آن را بسته و براي گروهي از مردان در سطح جهان نشانش ندهيم كه اين آفت است. ورود اقشار مختلف مردم جهان به اين رشته فرصتي براي آشنايي آنها با فرهنگ، تمدن و از همه مهم تر مذهب مردم كشورمان است كه اصلاً مي تواند باعث تغيير نگرش‌ انها و جذب آن اشخاص شود و اگر واقعاً عميق نگاه كنيم، درمي‌يابيم كه فراگيري يك حسن بزرگ است.
 
يك ريال هم به فدراسيون باستاني اختصاص ندادند
اميرحسيني در خصوص بودجه تخصيص يافته به فدراسيون بين‌المللي ورزشهاي زورخانه اي در سال 87 و همچنين روند اختصاص اعتبارات براي اين تشكيلات ورزشي عنوان نمود: براي كمك به توسعه ورزشهاي زروخانه‌اي در قالب اين فدراسيون بين‌المللي، مصوبه‌اي در هيات دولت زمان جناب آقاي خاتمي تصويب شد كه تداوم توسعه اين رشته با حمايت سازمان مديريت و سازمان تربيت‌بدني در آن مورد تاكيد قرار گرفته بود و در دولت جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد نيز، رياست محترم جمهوري مصوبه اي را ابلاغ كردند كه "ورزش باستاني، ورزش مهمي است؛ جناب آقاي سعيدلو، جناب آقاي برقه اي حتماً كمك شود و براساس اين مصوبه و ابلاغيه، آقاي سعيدلو معاون اجرايي رئيس جمهور و آقاي برقه‌اي مامور شدند تا زمينه حمايت از اين نهاد را فراهم كنند اما متاسفانه در سال جاري حتي يك ريال هم بودجه به فدراسيون بين‌المللي ورزشهاي زورخانه اي اختصاص پيدا نكرد و عملاً ما را از ليست كمك‌گيرندگان سازمان تربيت‌بدني حذف كردند كه اين برخلاف مصوبات هيات دولت و اوامر رئيس‌جمهوراست.

وي تصريح كرد: اميدواريم مشخص شود به چه دليل علي رغم تاكيدات مسئولين ارشد كشور در خصوص تلاش براي توسعه اين رشته، اينچنين مورد بي مهري واقع شده‌ايم.
 
تكذيب مي كنم
دبيركل فدراسيون بين المللي ورزش‌هاي زورخانه‌اي در پاسخ به اظهارات فدراسيون ايران كه عنوان داشته شده " فدراسيون بين‌المللي خارج از وظايف و حيطه اختيارات خود عليرغم امضاء توافق نامه في‌مابين همواره به طور مستمر در امورات داخل كشور و فدراسيون ملي دخالت كرده و به تذكرات داده شده نيز توجهي نمي‌كند"، خاطرنشان كرد: يك توافق نامه ميان طرفين به امضاء رسيده است ولي اساس كار كه حقوق اعضاء را مشخص كرده، آن چيزي است كه در اساسنامه فدراسيون بين‌المللي آمده و ما صدردصد مطابق اساسنامه و قوانين عمل مي كنيم، چرا كه در يك نهاد بين‌المللي فعاليت داريم و اگر غير از اين عمل كنيم با اعتراض شديد ساير كشورهاي عضو روبرو خواهيم شد.
 
اينكه گفته شده ما در امور داخلي دخالت مي كنيم، را شديداً تكذيب مي كنم و اين قبيل حرف ها، بهانه بيش نيست اما ما حق داريم از فدراسيون ايران بخواهيم در چهارچوب‌هاي بين‌المللي كه براي ورزش باستاني تعريف شده، فعاليت كند، همانگونه كه وقتي شما عضو فدراسيون بين‌المللي فوتبال مي‌شويد، بايد از قوانين اين فدراسيون تبعيت كنيد و انگليس نمي‌تواند بگويد چون اين رشته ابتداً براي ما بوده، پس با يك قوانين ديگر بازي مي كنيم. ما مرشد و مربيان را براساس اول آموزشي تعريف شده در فدراسيون بين المللي انتخاب كرده، ولي اعزام‌ها را با فدراسيون ايران هماهنگ مي كنيم.
 
وي همچنين يك تكذبيه ديگر انجام داد و در خصوص ادعاي رئيس فدراسيون ايران كه "مسئولان فدراسيون بين المللي زورخانه اي به سازمان تربيت بدني نيز پاسخگو نيستند ، آمار غير واقع مي دهند و به جاي صادر کردن اين ورزش ، آن را به جاپاي سياسي و اجتماعي تبديل کرده اند"، گفت: اين حرف‌ها را به شدت تكذيب مي كنم. همانگونه كه قبلاً ذكر كردمف ما گزارشتمان را به مسئولين عاليرتبه ورزش ارائه كرده‌ايم و اين تشكيلات نيز ورزشي است، نه سياسي و نبايد براي يك سري مقاصد، همه چيز را به همه چيز ربط دهيم.
 
اين رفتار خلاف منش پهلواني است
رئيس سابق آكادمي ملي المپيك در مورد اظهارات رئيس فدراسيون ايران كه عنوان كرده "در کشورمان (ايران) انتخابات فدراسيون بين المللي برگزار شد اما به ما اطلاع ندادند که اين خلاف است، اينچنيني پاسخ داد: اولاً براي شركت در مجمع آسيايي كه در تهران برگزار شد، ايشان دعوت شده بودند كه دبير وقتشان آمدند اما خودش غيبت كردند كه در صورت حضور مي‌توانستند براي هر پستي كانديدا شوند و ما هم با توجه به ميزباني اين نشست توانستيم، كرسي مسئول توسعه اين رشته را در آسيا براي ايشان حفظ كنيم كه اگر قصد خدمت باشد، مسئوليت توسعه ورزش باستاني بهتر فرصت براي خدمت‌رساني به اين رشته است و در غيراين صورت، اين پست كم ارزش جلوه داده مي‌شود.
 
امير حسيني در پاسخ به اين گفته هاي صفارزاده  "اينکه به کشورهايي مانند افغانستان و تاجيکستان عنوان رييس و نايب رييس آسيا داده شده است، توهيني به ما است زيرا اين ورزش از آن ايران است." تصريح نمود: با كمال احترام بايد بگويم اين نوع رفتار و نگرش تحقيرآميز به ساير كشورها، كاملاً برخلاف اصول پهلواني است كه ديگر كشورها و ملل را كوچك بشماريم. ضمن آنكه در يك فدراسيون بين‌المللي همچون باستاني هيچ‌گاه تمامي كرسي‌ها كليدي در اختيار يك كشور نيست، چرا كه در اين صورت انگيزه‌اي براي مسئولين ساير كشورها باقي نمي ماند كه در جهت توسعه اين رشته گام بردارند و ديگر مشاركت عدلانه معنايي پيدا نمي‌كند.
 
هنوز هم براي ايشان فرصت كافي وجود دارد كه گفتمانشان را تغيير دهند، با روابط بين‌املل آشنايي پيدا كنند و با شكروهاي عضور ارتباط برقرار كنند تا بتوانند راي بياورند و صاحب كرسي شوند.
 
مگر سوئيس مي تواند قوانين كشتي را تغيير دهد؟!
اميرحسيني در رابطه با اين گفته فدراسيون ايران مبني بر اينكه "بسياري از آيين نامه‌ها، قوانين و مقررات ورزش باستاني و كشتي پهلواني بدون توجه به نظرات كارشناسي فدراسيون ملي، تدوين و در دنيا نشر مي‌يابد در حالي كه ‌بايد مباني فني اين ورزش طبق نظرات فني فدراسيون ملي (به عنوان كشور مبداء) تنظيم شود." گفت: تمامي مقررات فدراسيون بين المللي ورزش‌هاي زورخانه‌اي با استفاده از تجارب چندين ده ساله كارشناسان فدراسيون ملي تصويب شدهكه هم اكنون نيز با فدراسيون ايران همكاري دارند و اين ادعا از پايه بي‌اساس است.

وي ادامه داد: مقررات كنوني توسط نخبگاني همچون مرحوم پرفسور امير حميدي و ديگر نخبگان و كارشناسان ورزش باستاني كشور تنظيم شده و پس از چندين جلسه بحث و بررسي آن در آكادمي ملي المپيك مورد تصويب قرار گرفته و به مرور نيز تكميل شده است و به همين دليل نمي توان به يك باره و با سليقه‌گرايي دست به تغيير آن زد.

رئيس سابق آكادمي ملي المپيك اذعان داشت: در شرايط فعلي اگر قصد تغيير قوانين را داشته باشيم، بايد پيشنهاد‌ها در كارگروه‌هاي تخصصي فدراسيون بين‌المللي مطرح شود و ساير اعضاء فدراسيون بين المللي نيز به آن راي مثبت دهند و اينكه بخواهيم خودمان قوانين را عوض كنيم، برخلاف قوانين و اصول بين‌المللي ورزش است. ضمناً مگر سوئيس كه ميزبان فدراسيون بين‌المللي كشتي (FILA) است مي تواند قوانين كشتي را تغيير دهد؟!
 
اين موضع‌گيري‌ها حتي بامنطق نيز همراه نيست، چرا كه تدوين قوانين در مرحله ابتدايي قانون‌گذاري با كشور مبداء است و وقتي رشته اي توسعه يافت، ساير كشورها نيز بايد در خصوص تغيير قوانين نظر بدهند و به همين خاطر بايد از گفته‌هاي ابهام‌برانگيز پرهيز كرد.
 
ضمناً تغيير قوانين ملي نيز اعتراضات شديد و گسترده اي را به همراه داشته و منجر به درگيري‌هايي شده كه با روح رشته باستاني ناسازگار و در چندين دهه گذشته بي‌سابقه بوده است كه نمونه آن در مسابقات اخير كرمان گزارش شده است و بر اين مبنا فدراسيون ملي مي بايست در عملكرد خود تجديد نظر كند.
 
با توجه به اينكه در ميان تمامي فدراسيون هاي بين ‌المللي ورزشي، تنها دو فدراسيون با مبداء ايران تشكيل شده كه پيرو منويات مقام معظم رهبري، اين مسئله پيگيري شده و چرخ فدراسيون بين‌المللي ورزش‌هاي زورخانه‌اي نيز به عنوان يكي از آن دو نيز در راستاي بيانات ايشان به حركت درآمد، مصراً از آقاي مهندس علي‌آبادي درخواست مي‌كنيم كه اين چالش‌ها را پيگيري كرده و با عوامل آن برخورد سريع و شفاف داشته باشند تا به عنوان بازوي توانمندي براي توسعه اين ورزش سنتي و ارزشمند كشورمان، تلقي گردند.

http://tabnak.ir/pages/?cid=18874
 

ورزش و فرهنگ سايت شخصي سيدامير حسيني Sport Culture Personal Site of Seyed Amir Hosseini

www.sportculture.ir seyedamir.hosseini@gmail.com